فرآب زیست

سال تاسیس ۱۳۷۷

ساخت، نصب، راه اندازی و بهره برداری تصفيه خانه های آب و فاضلاب شهری و صنعتی

5/5 - (4 امتیاز)

آب شیرین کن صنعتی

برای حذف ناخالصی ها، مواد شیمیایی و جامدات موجود در آب، سیستم های تصفیه آب مختلفی وجود دارد. دستگاه تصفیه آب صنعتی یا همان آب شیرین کن صنعتی نسبت به دیگر سیستم ها قابلیت بیشتری برای از بین بردن ناخالصی ها دارد، به همین دلیل بین صنایع مختلف از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

گاهی برای رسیدن به کیفیت مورد نظر آب مورد استفاده در صنایع، باید از چند سیستم تصفیه آب کمک گرفت، که البته این موضوع به کیفیت آبی که در دسترس می باشد نیز بستگی دارد.

 

امروزه کارخانجات صنعتی به این موضوع آگاه هستند که اگر پساب ناشی از صنعت آنها به درستی دفع نشود می تواند تاثیر مخربی بر محیط زیست بگذارد. تا جاییکه کارخانجات برخی کشورها به جرم عدم مدیریت مناسب فاضلاب، مجبور به پرداخت جریمه های سنگینی شده اند.

در ادامه به بررسی سیستم آب شیرین کن صنعتی و کاربردها و مزایای آن و همچنین نکاتی برای راه اندازی و نگهداری آنها پرداخته ایم.

فرآیند مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب صنعتی

فرآیند اسمز معکوس نوعی خاص از فیلتراسیون است که از یک غشای نازک و نیمه نفوذ پذیر با منافذ کافی برای عبور دادن و تصفیه آب خالص استفاده می کند. دستگاه تصفیه آب صنعتی مولکول های بزرگتر مانند نمک های حل شده (یون ها) و ناخالصی های دیگر مانند باکتری ها را فیلتر و از آب جدا می کند.

آب شیرین کن صنعتی با کمک یک پمپ فشار قوی مولکول های آب را از صفحات خود عبور می دهد و در نهایت آب باکیفیت مناسب و شیرین تولید می کند. این سیستم آلودگی ها و املاح نامطلوب را از بین می برد یا غلظت آنها را کاهش می دهد و آب تصفیه شده را برای استفاده های خاص تامین می کند.

فناوری تصفیه اسمز معکوس بیش از یک قرن است که به رسمیت شناخته شده و از دهه ۱۹۶۰ تجاری شده است.
کمترین ظرفیت آب شیرین کن صنعتی روزانه ۳ متر مکعب می باشد و بیشترین ظرفیت آن تا ۲۰۰۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز است.

دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی میکروب ها، باکتری ها، ویروس ها و مواد آلی موجود در آب را از بین می برد و شوری آن را تا حد زیادی کم می کند. در نهایت آبی تمیز، باکیفیت و سالم تحویل می دهد.

با استفاده از آب شیرین کن صنعتی می توان کیفیت آب مصرفی را در صنایع حرارتی و برودتی افزایش داد و عمر مفید تجهیزات و وسایل را بالا برد. استفاده از این سیستمهای تصفیه آب همچنین باعث کاهش رسوب گذاری و ترک خوردگی تجهیزات در تاسیسات گرمایشی و سرمایشی می شود.

کاربرد آب شیرین کن در فرآیندهای صنعتی

کارخانجات تولیدی و صنعتی به صورت روزانه میزان آب مصرفی بسیار بالایی دارند. این کارخانجات از آب هم برای تولید و هم برای خنک کردن و شستشوی تجهیزات و محصولاتشان استفاده می کنند. تمیز کردن و شستشوی محیط کار و تجهیزات مورد استفاده ی این کارخانجات در جهت حفظ سطح بهداشت و ایمنی آن بسیار مهم است.

مناسب ترین آب برای استفاده در صنعت آب خالص و بدون یون می باشد. در عین حال موضوع مهم، هزینه زیاد تهیه آب تصفیه شده بدون یون است. در هر صنعتی بهترین راه حل تصفیه و شیرین سازی آب استفاده از روشی است که هزینه تصفیه آب با آن از هزینه رفع عواقب ایجاد شده توسط ناخالصی های آب کمتر باشد. رسیدن به آبی خالص و عاری از هر نوع آلودگی با هزینه کم با استفاده از دستگاه های تصفیه آب صنعتی امکان پذیر می باشد.

به دلیل این حجم مصرفی، بسیاری از صنایع در بخش های مختلف با کمبود آب مواجه هستند. این نیاز و مصرف بیش از حد آب در صنایع، برای مناطق شهری هم می تواند مشکل ساز باشد. به همین دلیل شرکت های آب برای مصارف بیش از حد هزینه و جریمه های سنگینی را در نظر می گیرند.

نصب دستگاه تصفیه آب در یک کارخانه صنعتی می‌تواند به کاهش آسیب‌های زیست‌محیطی و هزینه‌های ناشی از فاضلاب کمک کند. همچنین، از مساله کمبود آب جلوگیری می‌کند و کنترل بیشتری بر روی مصرف آب فراهم می آورد.

سیستم های اسمز معکوس برای بخش های صنعتی بسیار مفید هستند. واضح است که تصفیه ی آب و تمیز کردن آن، قابلیت استفاده ی مجدد را فراهم می آورد و در کاهش مصرف آن کمک زیادی می کند. موارد زیر مثالهایی از کاربرد این دستگاه ها در صنایع مختلف میباشد:

 • برای تهیه و تولید آب شرب از آبهای شور
 • تهیه و تولید آب مورد نیاز جهت آب مورد نیاز دام و طیور
 • تامین و تولید آب برای مصارف زراعی , گلخانه‌ای
 • تامین و تولید آب فرآیندی کارخانه داروسازی و لوازم آرایشی
 • تامین و تولید آب فرآیندی کارخانه‌های پتروشیمی ، فولاد ، نساجی ، کاغذ سازی ، رنگ‌سازی
 • تولید آب مصرفی نیروگاههای بخار و سیکل ترکیبی
 • تامین و تولید آب دیگ های بخار ، سیستمهای برودتی و مبدلهای حرارتی
 • تامین و تولید آب دستگاه دیالیز بیمارستانها
 • جهت بازیافت پساب های صنعتی

تجهیزات اصلی آب شیرین کن صنعتی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی به گونه ای طراحی و ساخته شده است که تا ۹۵% آلودگی ها و ناخالصی های آب را از بین می برد.

این دستگاه از غشاهای متعددی ساخته شده است. هر غشا یک صفحه ضخیم مارپیچ و نیمه نفوذ پذیر است. غشا در قطرهای ۲ اینچ، ۴ اینچ و ۸ اینچ موجود است و قطرهای ۴ و ۸ اینچ بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

یک دستگاه تصفیه آب صنعتی از بخشهای زیر تشکیل شده است که هر کدام وظیفه مشخصی دارند:

 • پمپ فشار قوی: برای از بین بردن تمام آلودگی ها، ناخالصی ها، میکروب ها، املاح و یون ها به فشار بالا نیاز است.
 • محفظه های تحت فشار: همان محفظه ای است که ممبران را نگه می دارد و معمولا از جنس استیل یا فایبر گلاس می باشد. آب خام ورودی بین ممبران و محفظه تحت فشار قرار می گیرد.
 • فیلتر : شامل فیلتر شنی ، فیلتر میکرونی، فیلتر کربنی، که از ورود ذرات معلق بزرگتر از ۵ میکرون جلوگیری می کند زیرا این ذرات به دستگاه آسیب می زنند. سختی گیر را نیز میتوان نوعی فیلتر در این بخش به حساب آورد.
 • نمایشگر فشار ورودی و خروجی: باید حتما به فشار دستگاه توجه داشته باشید در غیر این صورت دستگاه آسیب می بیند و این نمایشگر شما را از فشار ورودی و خروجی آگاه می کند.
 • غشا نیمه تراوا: به آن ممبران نیز گفته می شود و با ایجاد فشار در جداره خارجی فشار باعث تصفیه و فیلتر آب می شود
 • جریان سنج آب ورودی و آب تولیدی: باید جریان آب ورودی و آب خروجی تحت کنترل باشد. با جریان سنج می توان به راحتی این کار را انجام داد.
 • لوله کشی فشار بالا از جنس استیل: لوله ها باید از جنس استیل باشند تا طی فرآیند آسیب نبینند و بر اثر رسوب، گرفته و ترک خورده نشوند.
 • لوله کشی فشار پایین از جنسPVC
 • سیستم بازیافت انرژی جهت مصرف برق کمتر

دستگاه تصفیه آب صنعتی چگونه کار می کند؟

آب شیرین کن صنعتی یک روش برای از بین بردن ناخالصی ها در آب است و این کار را از طریق غشای نازک انجام می دهد. آب می‌تواند حاوی آلودگی‌ های متعددی باشد، به همین دلیل استفاده از سیستم تصفیه آب برای بسیاری از صنایع و کاربردها بسیار ضروری و مفید خواهد بود. آب شیرین کن صنعتی انواع جامدات معلق، یون ‌ها، نمک ‌ها، فلزات سنگین، میکروب ها، باکتری ها و مواد آلی مضر را در آب پیدا می کند و از بین می برد.

این سیستم با استفاده از فشار و معمولا از طریق پمپ، نمک های حل شده و سایر ناخالصی های موجود در آب را پیدا کرده و درصد زیادی از ناخالصی ها را از بین می برد. محصول این فرآیند آب بسیار تصفیه شده و سالم است.

نمک ها و ناخالصی های موجود از سیستم عبور داده می شوند تا به وسیله فرآیند های دیگر تخلیه شوند. در یک عملیات صنعتی و تجاری، تقریبا ۷۵٪ از آب تصفیه می شود. در برنامه های کاربردی که در آن حفاظت از آب اهمیت دارد، ۸۵٪ از منابع آب تصفیه می شود.

یک سیستم تصفیه آب صنعتی از فیلتراسیون متقاطع استفاده می کند. آب از دو فیلتر عبور می کند، آب تصفیه شده یا آب شیرین به یک طرف رفته و آب آلوده یا آب شور به سمت دیگر می رود.

تصفیه و فیلتر آب در آب شیرین کن صنعتی با استفاده از غشا نیمه تراوا انجام می گیرد. هرچه فشار آب عبوری از غشا را افزایش دهیم، بازدهی سیستم بالاتر می رود و مولکول های آب بیشتری از غشا عبور می کنند.

دستگاه های تصفیه آب صنعتی از یک پمپ فشار قوی برای وارد کردن آب به داخل لوله های تحت فشار نیز استفاده می کند. به این نکته توجه داشته باشید که هرچه کیفیت آب ورودی به دستگاه بیشتر باشد، شما به دستگاه ارزان تر و سبک تری نیاز دارید.

کاربردهای آب شیرین کن صنعتی

امروزه نیاز به آب سالم و باکیفیت به شدت احساس می شود و آب شیرین کن های صنعتی این نیاز را برطرف می کنند. از آب شیرین کن صنعتی برای تولید آب بسیار تمیز در سیستم های آب آشامیدنی، دیگ های بخار صنعتی، فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی، تولیدات مواد آرایشی، تولیدات دارویی و نمک زدایی از آب دریا استفاده می شود.

از دیگر کاربرد های سیستم تصفیه آب صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صنایع و به عنوان مبادله کننده حرارت
 • دیگ های بخار
 • برج های خنک کننده
 • مبدل های حرارتی
 • تهیه آب مناسب برای مصارف کشاورزی
 • مرغداری ها و دامداری ها
 • کارخانجات فعال در صنایع مختلف
 • صنایع تولید مواد نوشیدنی
 • صنایع گاز، پتروشیمی و نیروگاه‎ ها
 • تهیه و تولید آب مورد نیاز برای دستگاه‌ های دیالیز در بیمارستان ها

مزایای دستگاه تصفیه آب صنعتی

آب شیرین کن صنعتی در بسیاری از صنایع مدرن امروز جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و مزایای فراوانی دارد. ازجمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف انرژی پایین
 • میزان بازدهی بالا
 • نیاز به حداقل شستشو
 • پایین بودن هزینه نگهداری سیستم
 • آسیب نرساندن به محیط زیست
 • پایین بودن هزینه نصب و راه اندازی
 • از بین برنده تمامی آلاینده ها و میکروب ها
 • امکان استفاده از آب های دارای حجم بالا مثل آب دریا
 • جداسازی کادمیوم، سرب، سیانید و آرسنیک موجود در آب
فرآب زیست

مراحل تصفیه آب در دستگاه آب شیرین کن صنعتی

تصفیه آب در دستگاه های تصفیه آب صنعتی دارای ۴ مرحله کلی است:

۱. پیش تصفیه آب
آب دارای آلودگی های زیادی است. برخی از این آلودگی ها باید قبل از وارد شدن آب به داخل دستگاه از بین بروند. این کار علاوه بر بالا بردن کیفیت آب باعث می شود عمر مفید دستگاه نیز افزایش پیدا کند.

۲. پمپاژ با فشار بالا
در مرحله پیش تصفیه آب آلودگی ها و املاح موجود در آب از بین می رود اما یون ها و نمک های موجود در آن از بین نمی رود. بنابراین به فشار بیشتری نیاز است که این فشار با استفاده از پمپ فشار بالا تامین می شود. برای انتخاب پمپ درست باید میزان آلودگی موجود در آب و کیفیت آب خروجی را مد نظر داشته باشید.

۳. فیلتراسیون
تصفیه نهایی آب با استفاده از فیلتر آب شیرین کن صنعتی انجام می شود. انتخاب فیلتر مناسب باعث می شود بازدهی دستگاه بالا برود و آب با کیفیت بیشتری تولید شود.

۴. گند زدایی آب خروجی
در نهایت ممکن است هنوز میکروب ها و باکتری های درون آب از بین نرفته باشند. بنابراین باید از گند زدا استفاده شود تا این ویروس ها و باکتری ها از بین بروند و آب کاملا سالم و باکیفیت تولید شود.

خرید و قیمت آب شیرین کن صنعتی

قیمت آب شیرین کن صنعتی متاثر از عوامل زیادی می باشد. مشتریان محترم میتوانند با اعلام ظرفیت دستگاه مورد نیاز خود و آنالیز آب ورودی و مشاوره با کارشناسان فراب زیست فراز بهترین تصمیم را بگیرند.

قیمت این سیستمهای تصفیه پارامتر مهمی در تصمیم گیری مدیران کارخانجات و دست اندرکاران صنعتی می باشد. به منظور استعلام این سیستمهای تصفیه اولین فاکتور دانستن میزان آبی است که خریدار انتظار دارد در روز به آن مقدار برسد.
 
پارامتر مهم بعدی در تعیین قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی میزان آلایندگی آب ورودی است که با عنوان TDS یا EC بر حسب PPM بیان می شود .

نحوه طراحی، قطعات و تجهیزات استفاده شده در ساخت دستگاه تصفیه آب صنایع تاثیر زیادی در کیفیت آب خروجی از دستگاه دارد. در صورت استفاده از تجهیزات و لوازم جانبی مرغوب برای این دستگاه کیفیت تصفیه آب بسیار بالا و عمر دستگاه طولانی خواهد بود. پارامترهای زیر در تعیین قیمت نهایی تاثیر گذار خواهد بود.

 • میزان خلوص آب تصفیه شده
 • کیفیت آب ورودی
 • حجم آب تصفیه شده مورد نیاز در یک روز
 • تعداد ممبران های به کار رفته در دستگاه با توجه به نوع کاربرد و ظرفیت سیستم
 • قدرت پمپ های دستگاه (دستگاه های با ظرفیت بالاتر به پمپ با قدرت بیش تری نیاز دارند)
 • برند قطعات به کار رفته در ساخت
 • نوع و جنس شاسی و لوله کشی
 • اتوماسیون دستگاه (استفاده از PLC یا دیگر سیستم های کنترلی)
 • نوع آلاینده هایی که باید از آب حذف شوند.

چند نکته درباره خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی

 1. ظرفیت آب تصفیه شده عامل بسیار تعیین کننده ای است. برای مثال اگر یک گلخانه در شبانه روز نیاز به تصفیه آب به میزان ۱۰۰ متر مکعب داشته باشد، بهتر است سیستمی تهیه شود که توانایی تصفیه آب تا ظرفیت ۱۵۰ متر مکعب در شبانه روز را داشته باشد. این امر باعث خواهد شد که دستگاه به صورت شبانه روزی نیاز به کار کردن نداشته باشد و فواصل استراحت برای آن فراهم شود. با این روش دستگاه حداقل روزانه ۶ الی ۸ ساعت استراحت خواهد داشت. نتیجه نهایی استهلاک کمتر دستگاه تصفیه آب صنعتی خواهد بود.
 2. تهیه آنالیز کامل از آب نکته بسیار مهمی است. اگر مورد قابل توجهی در این باره وجود داشته باشد بهتر است آن را در پیش تصفیه دستگاه برطرف کرد. بعد از انجام این مرحله آب باید وارد فیلتر ممبران شود. برای مثال اگر کدورت آب زیاد باشد باید ابتدا کدورت در سیستم به حد استاندارد برسد و سپس این آب وارد ممبران شود.
 3. با توجه به اینکه سیستم آب شیرین کن صنعتی از مونتاژ شدن قطعات مختلف تشکیل شده و سپس روی شاسی سوار می شود، لذا بهتر است در انتخاب قطعات اصلی مثل پمپ ورودی، پمپ طبقاتی، مخازن فایبرگلاس، پرشر وسل، تابلو برق، ابزار دقیق و غیره بسیار با دقت عمل کرد. استفاده از قطعاتی با کیفیت بالا در زمان بهره‌برداری سیستم، باعث میشود زمان تعمیرات و خرابی ها به حداقل میزان ممکن برسد.

نصب و استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی

زمانی که قصد دارید که یک آب شیرین کن صنعتی را در محلی نصب کنید، باید به مواردی که در ادامه نوشته شده توجه داشت و بر اساس آنها نسبت به نصب دستگاه اقدام شود.

 • چک کردن دبی آب ورودی و میزان فشار اولیه (در زمان نصب حداقل دو بار یا بیشتر باید این کار انجام شود.)
 • کنترل مشخصات برق ورودی و بررسی شرایط مورد نیاز در دستگاه تصفیه آب صنعتی RO
 • برآورد متراژ اولیه ای که برای نصب این دستگاه باید سرپوشیده باشد
 • کنترل و مشخص کردن مسیر فاضلاب
 • وجود مخازن ذخیره و چک کردن میزان ورودی از این مخازن ذخیره به دستگاه
 • قرار نداشتن دستگاه در معرض آب و هوای متغیر (روز بسیار گرم و شب بسیار سرد)
 • استفاده از یک پمپ کمکی که بتواند به شما در تامین میزان ورودی از مخزن اولیه در صورت نیاز کمک کند.

نصب و راه اندازی دستگاه آب شیرین کن صنعتی

نصب و راه اندازی استاندارد سیستم های آب شیرین کن صنعتی، یکی از مهم ترین فاکتورها در بهره برداری از این دستگاه ها می باشد. تبحر و تخصص کارشناسان شرکت تولید کننده و دانش فنی آنها با بالا رفتن و عملکرد بدون مشکل دستگاه، رابطه مستقیمی دارد.

دستورالعمل بهره برداری و آموزش مناسب به اپراتور باید به درستی انجام شود. همچنین تکمیل فرمها و یادداشتهای چک لیست نگهداری دستگاه توسط خریدار و ارائه آن به شکل منظم به شرکت تولید کننده ضروری است. این امر برای بررسی دوره ای سیستم مورد نیاز است و از نکات مهم در بهره برداری و افزایش دوام و عمر مفید سیستم محسوب میگردد.

نکات مهم در نگهداری سیستم تصفیه آب صنعتی

برای اینکه عمر مفید دستگاه تصفیه آب صنعتی شما بالاتر برود و دیرتر آسیب ببیند باید یک سری نکات مهم را رعایت کنید.

فرآب زیست
 1. سعی کنید دستگاه آب شیرین کن صنعتی را جایی قرار دهید که از نظر دمایی مناسب باشد. از قرار دادن دستگاه در جای سرد و مرطوب جلوگیری کنید.
 2. حتما به فیلترها توجه داشته باشید و در صورت تغییر رنگ آنها را تعویض کنید.
 3. آب ورودی به دستگاه نباید حاوی کلر باشد. اگر از آب شهری استفاده می کنید هر چند ماه یکبار مقدار کلر موجود در آب را چک کنید.
 4. حتما از ماده ضد رسوب و آنتی اسکالانت به موقع استفاده کنید تا رسوبات و گرفتگی ها دستگاه را خراب نکنند.
 5. حتما به طور مداوم و هر ۶ ماه عملیات شستشوی سیستم تصفیه آب صنعتی را انجام دهید.
 6. با استفاده از فشارسنج فشار روی دستگاه را اندازه گیری کنید. در صورت افت فشار و تغییر زیاد در آن با شرکت سازنده یا سرویس کار تماس بگیرید.

منبع : Farab-zist

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دهی روی ستاره کلیک کنید

5/5 - (4 امتیاز)
Print
Telegram
WhatsApp
Email
فرآب زیست
آب شیرین کن صنعتی