فرآب زیست

سال تاسیس ۱۳۷۷

ساخت، نصب، راه اندازی و بهره برداری تصفيه خانه های آب و فاضلاب شهری و صنعتی

5/5 - (3 امتیاز)

پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی

پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی یک سیستم تصفیه فاضلاب است که شامل یک مجموعه فرآیند بیولوژیکی برای تصفیه انواع پساب است. این نوع پکیج برای تصفیه فاضلاب های شهری، صنعتی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش از باکتری های فعال و میکروارگانیسم ها استفاده می شود و بدون حضور اکسیژن فرآیند تصفیه صورت می گیرد.

تصفیه فاضلاب بی هوازی یکی از پرکاربرد ترین و بهترین روش های تصفیه فاضلاب و حذف مواد جامد آلی می باشد. این روش نسبت به روش تصفیه فاضلاب با استفاده از لجن فعال و تصفیه فاضلاب هوازی بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است، زیرا لجن کمتری تولید می شود، هزینه ها به شدت کم می شود و مصرف انرژی کاهش می یابد.

چرا باید از پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی استفاده کرد؟

امروزه تصفیه فاضلاب بسیار مهم و کاربردی شده است. با تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی می توان به راحتی کمبود منابع آبی را جبران نمود. آب بلا استفاده و موجود در فاضلاب، با تصفیه دوباره وارد چرخه مصرف می شود.

امروزه پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی به دلیل اینکه انرژی کمی مصرف می کند و بازدهی و راندمان بالایی دارد، مورد توجه صنایع و مشاغل زیادی قرار گرفته است و برای تصفیه فاضلاب های شهری، صنعتی و بیمارستانی از آن استفاده می شود.

این روش تصفیه فاضلاب بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است و مزایای بسیار زیادی نسبت به دیگر روش های تصفیه فاضلاب دارد. در این روش از هوا و اکسیژن برای تصفیه فاضلاب استفاده نمی شود و لجن بسیار کمی تولید می شود. این روش همچنین برای محیط زیست بی خطر است و تمامی مجوزها و تاییدیه های محیط زیست را داراست.

در دستگاه‌های تصفیه فاضلاب بی هوازی، در انتهای تصفیه گاز متان تولید می شود که در اکثر صنایع از این گاز به عنوان سوخت استفاده می گردد.

آیا تصفیه فاضلاب بی هوازی برای کار من مناسب است؟

پاسخ به این سوال نیازمند پاسخ دهی به سوالات و موارد دیگری است. شما برای اینکه بفهمید آیا پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی برای صنعت و شغل شما مناسب است یا خیر، باید ابتدا عوامل محیطی و نوع فاضلابی که می خواهید تصفیه کنید را بسنجید و بررسی کنید.

سیستم تصفیه پساب با روش بی هوازی برای تصفیه یک سری فاضلاب های صنعتی سنگین و دارای مواد آلی پیچیده مناسب نیست. بهتر است قبل از انتخاب این روش پرطرفدار و اقتصادی، نوع فاضلاب را بررسی کنید و مطمئن شوید این روش برای تصفیه فاضلاب شما مناسب است یا خیر.

کاربرد دستگاه تصفیه فاضلاب به روش بی هوازی

از پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی در مکان های زیادی استفاده می شود. این روش به دلیل مزایای زیادی که دارد و هزینه های جانبی کمی که داراست، مورد استقبال صنایع و مشاغل زیادی قرار گرفته است و برای تصفیه فاضلاب های گوناگونی از آن استفاده می شود. در زیر به چند نمونه از این صنایع و مشاغل اشاره کرده ایم:

 1. صنایع تولید نوشابه
 2. صنایع غذایی
 3. صنایع دارو سازی
 4. صنایع کاغذ سازی
 5. تصفیه فاضلاب های بیمارستانی و بهداشتی
 6. تصفیه فاضلاب های انسانی و شهری
 7. تصفیه فاضلاب های صنعتی
 8. تصفیه پساب مناطقی که برق ندارند و برای تامین برق با مشکل مواجه هستند.
 9. تصفیه فاضلاب صنایع و مشاغلی که با تغییر حجم فاضلاب و میزان آلودگی آن روبرو هستند.

انواع فرآیندها در سیستم تصفیه فاضلاب بی هوازی

در پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی از فرآیندها و روش های مختلفی برای تصفیه فاضلاب استفاده میشود. با توجه به شرایط تصفیه و نوع فاضلاب یکی از روش های زیر انتخاب می شود.

روش UASB

در روش UASB از باکتری ها و میکروارگانیسم ها برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود. وجود لایه های لجن در این روش باعث می شود مواد آلی موجود در فاضلاب با میکروارگانیسم ها واکنش دهند و گاز متان تولید شود. در این روش وجود لایه های لجن و لایه های انباشته شده از میکروارگانیسم ها بسیار مهم و کابردی است.

از روش UASB بیشتر در تصفیه پساب صنایع غذایی و داروسازی استفاده می شود. این روش خیلی زمانبر نیست و بوی بد و نامطلوب کمی تولید می کند.

روش UAFB

به روش UAFB روش تصفیه با استفاده از راکتورهای با رشد چسبنده نیز گفته می شود. جنس راکتورها معمولا از پلاستیک است. در این روش لجن خیلی خیلی کمی تولید می شود و راندمان کار تا 90 درصد بالا می رود. در روش UAFB فاضلاب در داخل ستون هایی موج دار حرکت می کند.

روش UAFB در برابر شوک های آلی بسیار مقاوم است، به همین دلیل برای تصفیه و پیش تصفیه فاضلاب های صنعتی از این روش استفاده می شود.

روش ABR

روش ABR یک روش خاص در پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی است. فاضلاب در این روش در اتاقک های زیادی جریان دارد و بالا و پایین می شود. در نهایت، این بالا و پایین شدن فاضلاب و تغییر فاز آن، منجر به تولید گاز متان می شود. از روش ABR بیشتر برای تصفیه فاضلاب های شهری، فاضلاب هایی که حجم کمی دارند و پیش تصفیه فاضلاب های صنعتی استفاده می شود. این روش در برابر شوک های آلی مقاوم می باشد.

روش FBR

در روش FBR برای تصفیه فاضلاب از موادی همچون ماسه، کربن فعال و رزین دارای کاتیون و آنیون استفاده می شود. از این روش بیشتر برای تصفیه فاضلاب هایی که دارای اکسیژن شیمیایی (COD) بالایی هستند، استفاده می شود.

مراحل تصفیه فاضلاب بی هوازی

تصفیه فاضلاب بی هوازی از باکتری ها و میکروارگانیسم ها استفاده می کند و در نهایت گاز متان تولید می کند. این روش تصفیه دارای ۳ مرحله اصلی و مهم است که عبارتند از:

 1. هیدرولیز
  مرحله اول در فرآیند تصفیه فاضلاب به روش بی هوازی، هیدرولیز نامیده می شود. در این مرحله تمام مواد آلی سخت و پیچیده تبدیل به مواد آلی ساده و محلول می شوند. در مرحله هیدرولیز تمامی چربی ها، کربوهیدرات ها، روغن ها، پروتئین ها و مواد آلی که جرم مولکولی بالایی دارند، به مواد محلول در فاضلاب تبدیل می شوند. مرحله هیدرولیز مهم ترین مرحله تصفیه فاضلاب بی هوازی محسوب می شود و بین ۵ تا ۱۵ روز زمان می برد.
 2. اسیدوژنز (اسید شدن)
  مرحله دوم اسیدوژنز یا همان اسید شدن است. در این مرحله تمام مواد آلی شکسته شده و محلول شده در مرحله هیدرولیز (مرحله اول) اسید می شوند و تمامی مواد آلی، چربی ها، روغن ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها به آمینو اسیدها و اسید های چرب تبدیل می شوند. در انتهای مرحله اسیدوژنز و بعد از اسید شدن تمامی مواد، جوهر نمک و سرکه تولید می شود.
 3. متانوژنز (تولید متان)
  مهم ترین برتری و مزیت صفیه فاضلاب به روش بی هوازی این است که در نهایت گاز متان تولید می کند. از گاز متان در صنایع زیادی به عنوان سوخت استفاده می شود. در مرحله نهایی تصفیه H2 و CO2 با هم واکنش می دهند و گاز متان تولید می شود. به همین دلیل اسم مرحله آخر در تصفیه فاضلاب بی هوازی، متانوژنز یا همان تولید متان است.

عوامل موثر در تصفیه فاضلاب بی هوازی

عوامل زیادی هستند که در تصفیه فاضلاب بی هوازی نقش دارند و در گرفتن نتیجه بهتر، موثر هستند. این عوامل باید به طور مرتب چک شوند تا در فرآیند تصفیه پساب اخلال ایجاد نشود و تصفیه به خوبی انجام شود. این عوامل و موارد عبارتند از:

 • دما: بالا و پایین شدن دما باعث می شود در فعالیت باکتری ها و میکروارگانیسم ها اخلال پیش بیاید. دمای مناسب برای رشد میکروارگانیسم ها ۳۵ درجه سانتیگراد می باشد. در دمای بالاتر و پایین تر میکروارگانیسم ها دچار مشکل می شوند و سرعت انجام فرآیند تصفیه کاهش می یابد.
 • PH فاضلاب: PH فاضلاب نقش مهمی در تصفیه فاضلاب و نتیجه نهایی دارد. باکتری ها و  میکروارگانیسم ها به تغییر PH بسیار حساس هستند و این تغییرات می تواند باعث از بین رفتن باکتری های تولید کننده متان شود.
 • مواد مورد نیاز برای انجام فرآیند تصفیه: مواد مغذی وجود دارند که برای انجام تصفیه و نتیجه بهتر مفید و موثر هستند و بهتر است وجود داشته باشند. این مواد عبارتند از مولیبیدیم، تنگستن، نیکل و سلنیوم
 • وجود مواد سمی و مهارکننده: یک سری مواد وجود دارند مانند سولفیدها، اسیدهای فرار، فلزات سنگین، آمونیاک و نیتروژن که مانع انجام فرآیند تصفیه فاضلاب می شوند و باعث ایجاد اختلال در انجام تصفیه می گردند.

تفاوت تصفیه فاضلاب بی هوازی با هوازی

تصفیه فاضلاب بی هوازی تفاوت های زیادی با روش تصفیه فاضلاب هوازی دارد. این روش همچنین دارای مزیت هایی نسبت به روش هوازی می باشد. اصلی ترین و مهم ترین تفاوت های این دو روش (تصفیه هوازی و تصفیه بی هوازی) به شرح زیر است:

  • در تصفیه فاضلاب بی هوازی گاز متان تولید می شود و حرارت و انرژی هدر نمی رود اما در تصفیه فاضلاب هوازی گاز متان تولید نمی شود و حرارت و انرژی هدر می رود.
  • نگهداری و تعمیر پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی نسبت به تصفیه فاضلاب هوازی بسیار کمتر و مقرون به صرفه تر است.
  • در تصفیه فاضلاب با روش بی هوازی نسبت به روش هوازی، لجن خیلی کمتری تولید می شود.
  • پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی نسبت به هوازی در برابر تغییر دمای محیط بسیار منعطف تر است و مشکلی برایش پیش نمی آید.
  • تصفیه فاضلاب بی هوازی انرژی خیلی کمی مصرف می کند اما روش هوازی به انرژی زیادی نیاز دارد.

اجزای تشکیل دهنده پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی

پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی از اجزای مختلفی تشکیل شده است. این اجزا عبارتند از:

 • ورودی فاضلاب ها
 • مخزن متعادل سازی اولیه
 • مخزن پمپاژ فاضلاب
 • واحد کنترل و چک کردن PH
 • مخزن متعادل سازی ثانویه
 • هضم کننده و ذخیره کننده لجن
 • فیلترها
 • مخزن خروجی

مزایا و معایب پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی

پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی دارای مزایای زیادی می باشد. البته این روش پر طرفدار معایبی نیز دارد. در ادامه هم مزایا و هم معایب این روش تصفیه فاضلاب را می گوییم.

مزایا

 • پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی انرژی خیلی کمی مصرف می کند.
 • از گاز تولیدی متان در انتهای تصفیه، می توان به عنوان سوخت در برخی صنایع استفاده کرد.
 • در این روش لجن بسیار کمی تولید می شود و دیگر نیازی نیست هزینه های گزافی بابت از بین بردن لجن های تولید شده در انتهای تصفیه پرداخت شود.
 • در دستگاه تصفیه فاضلاب بی هوازی به مواد مغذی کمتری مانند فسفر و نیتروژن برای تصفیه بهتر و گرفتن نتیجه عالی تر نیاز دارد.
 • این سیستم‌ها به فضای بسیار کمی نیاز دارد و جای زیادی نمی گیرد.
 • پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی نسبت به تغییر دمای محیط منعطف و مقاوم است.
 • نیازی به استفاده از تجهیزات و وسایل پیشرفته و گران قیمت ندارد.
 • سرعت تصفیه و ته نشینی مواد در تصفیه پساب با فرآیندهای بی هوازی بسیار بالا است.
 • سیستم تصفیه فاضلاب بی هوازی می تواند فاضلاب های سمی و دارای مواد مضر را تصفیه کند.
 • راندمان و بازدهی بسیار بالایی دارد.
 • نگهداری، بهره برداری و تعمیر آن بسیار راحت است و هزینه کمی دارد.
 • برای محیط زیست ایمن و بی خطر است.
 • این پکیجها دارای قیمت مناسب و اقتصادی بوده و نیازی به هزینه زیاد ندارد.

معایب

 • پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی کمی آهسته و کند کار می کند و فرآیند تصفیه زمانبر است (به طور مثال در مرحله اول که همان هیدرولیز می باشد، ۵ تا ۱۵ روز زمان لازم است تا مواد آلی پیچیده تبدیل به مواد آلی محلول شوند.)
 • تصفیه فاضلاب با فرآیندهای بی هوازی برای تصفیه فاضلاب هایی که مواد آلی با حجم و غلظت بالایی دارند، مناسب نیست.
 • اگر ماده ای سمی در فاضلاب وجود داشته باشد مانند سولفید، فرآیند تصفیه با مشکل مواجه می شود. به همین دلیل دستگاه تصفیه فاضلاب بی هوازی برای تصفیه فاضلاب هایی که مملو از سولفید هستند، مناسب نیست.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی متغیر است و به عوامل زیادی بستگی دارد. کیفیت پکیج، جنس بدنه، حجم فاضلاب، نوع روش تصفیه و مقدار مواد مورد نیاز برای انجام تصفیه فاضلاب همگی در تعیین قیمت نهایی نقش دارند.

اما به طور کلی باید گفت که سیستمهای تصفیه پساب به روش بی هوازی یکی از ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین روش های تصفیه فاضلاب هستند.

نحوه نگهداری از دستگاه تصفیه فاضلاب بی هوازی

برای افزایش طول عمر این سیستم‌های تصفیه فاضلاب و افزایش راندمان و کیفیت کار آن بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 1. قبل از نصب حتما تمامی اتصالات الکتریکی محیط را چک کنید.
 2. سیستم تهویه مکانی که پکیج خواهد آنجا نصب شود را حتما چک کنید.
 3. هر ۲۴ ماه یک بار حتما سیستم سرویس کامل شود.
 4. بهتر است فیلترها هر ۳ ماه بررسی شوند و در صورت نیاز عوض شوند.
 5. مخزن ورودی و خروجی فاضلاب نباید مسدود باشد. حتما قبل از شروع کار ورودی و خروجی را چک کنید.

منبع : Farab-zist

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دهی روی ستاره کلیک کنید

5/5 - (3 امتیاز)
Print
Telegram
WhatsApp
Email
پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی