فرآب زیست

سال تاسیس ۱۳۷۷

ساخت، نصب، راه اندازی و بهره برداری تصفيه خانه های آب و فاضلاب شهری و صنعتی

استان تهران در سال 1400
استان تهران یک درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود به گونه‌ای که 18 درصد جمعیت کشور در یک درصد خاک ایران به صورت متراکم بارگذاری شده است. این امر موجب شده تا سالانه حدود یک میلیارد و 600 میلیون مترمکعب آب یعنی معادل یک چهارم آب شرب کشور در این استان استفاده شود.
Print
Telegram
WhatsApp
Email

از سوی دیگر شهر تهران حدود یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب و تقریبا برابر با 20 درصد آب کل کشور در شهر تهران مصرف می شود.

این درحالی است که منابع تامین آب شهر تهران 500 حلقه چاه و 5 سد در اطراف تهران است که شامل سد طالقان و امیرکبیر در غرب تهران و سد های لار و لتیان و ماملو در شرق تهران است.

پایتخت در سال 1400 با کاهش 45درصدی منابع و 46درصدی بارش‌ها و افزایش نسبی دما نسبت به سال گذشته روبرو بود، به همین منظور شرکت آب و فاضلاب استان تهران، با مجموعه اقدامات توسعه‌ای، بهبود شیوه‌های بهره‌برداری و اقدامات فرهنگی توانست بر تنش آبی فائق آید و سال 1400 را بدون هیچ اخلالی در روند آبرسانی پشت سرگذارد.

رسیدن به استاندارد جهانی هدررفت آب تا سال 1410

مابه التفاوت تولید و مصرف را آب به حساب نیامده می ‌نامندکه بخشی از آن هدررفت ظاهری و بخشی هدررفت واقعی است.

بنا به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران هم اکنون هدررفت آب تهران 22 درصد است. او می‌گوید: مطابق قانون موظفیم تا سال ۱۴۱۰ عدد هدررفت آب را به ۱۵ درصد برسانیم که هم تراز با استانداردهای جهانی است.

نوسازی شبکه‌های آب‌رسانی فرسوده قبل از به پایان رسیدن عمر مفید لوله‌ها یکی ار راه‌های جلوگیری از هدررفت است. در همین چارچوب آبفای استان تهران امسال با اعتباری افزون بر 4،237 میلیارد ریال (4،238،000،000) تهران 160 کیلومتر از شبکه فرسوده آب‌رسانی و 14هزار رشته انشعاب فرسوده در سطح استان نوسازی کرده است.

هم‌چنین در چارچوب آب‌رسانی به نقاط جدید و تامین آب شرب، امسال 157 کیلومتر خطوط انتقال و 75 کیلومتر توسعه شبکه با لوله‌هایی در اقطار پایین‌تر در استان تهران اجرا شده است.

تدوین برنامه بهره‌وری آب تهران در سال 1401

در تهران بیشترین حالت بارندگی هم که رخ بدهد سدهای تهران گنجایش بیش از یک میلیارد مترمکعب را ندارند. مطابق آمار رسمی مصرف آب در تهران نزدیک به ۸۰۰ میلیون متر مکعب است که بنابر این در یک سال پر باران هم ما بیشتر از ۲۰۰ میلیون متر مکعب نمی توانیم ذخیره کنیم.

شرکت آب و فاضلاب استان تهران در چارچوب اجرای سیاست‌های مدیریت تقاضای آب در استان تهران، برنامه بهره‌وری آب تهران در سال 1401 را تدوین کرده است. این برنامه در چارچوب کاهش آب بدون درآمد و پایش مداوم تدوین شده است.

برنامه بهره‌وری آب تهران شامل اقداماتی از جمله: تدقیق احجام تولید آب از طریق طراحی و اجرای تاسیسات دبی‌سنجی، کالیبراسیون مدل هیدرولیکی وضعیت موجود، مجزاسازی پهنه‌های فشاری برای رصد تولید و اندازه‌گیری هدررفت آب، آنالیز کمینه جریان شبانه و شفاف سازی حجم هدررفت واقعی، محاسبه بالانس آب، مدیریت هوشمند فشار براساس مدل هیدرولیکی، شناسایی انشعابات غیر مجاز و قطع یا تبدیل آن به انشعاب مجاز، تعویض کنتورهای خراب و از کارافتاده و یا دارای خطای اندازه گیری، ساماندهی انشعابات فضای سبز و… است.

چالش غیرمجازها

شرکت‌های آب و فاضلاب به عنوان متولی تامین و توزیع آب شرب بهداشتی مردم نقش اساسی و غیر قابل انکاری در این امر دارند زیرا از یک سو با صرف هزینه‌های گزاف آب سالم و قابل شرب را به دست مشترکان خود می‌رسانند و از سوی دیگر به دلیل محدودیت‌های قانونی امکان دریافت بهای خدمات خود را مطابق قیمت تمام‌شده نیز ندارند.

چنانچه با این اوصاف بخشی از این محصول را نیز به دلیل تخلفات مشترکان خود از دست رفته ببینند، عملاً امکان استمرار خدمت‌رسانی مطلوب را نخواهند داشت.

یکی از چالش‌های اساسی شرکت‌های آب و فاضلاب برای ارائه خدمات بهتر و کیفی‌تر به مشترکان را وجود انشعاب‌های غیرمجاز آب است. این شرکت امسال در اقدامی گسترده موفق به شناسایی بیش از 13هزار و 580 رشته انشعاب غیرمجاز و بیش از 63 رشته انشعاب غیرمجاز فضای سبز در استان تهران شد.

استفاده غیرمجاز از آب نه تنها موجب امکان آلودگی شبکه توزیع و کاهش طول عمر شبکه توزیع آب می‌شود، بلکه هدررفت آب را افزایش داده و به دستگاه‌های اندازه‌گیری آب نیز خسارت وارد می‌کند. این اقدام همچنین موجب اخلال در خدمات‌رسانی به سایر زون‌های شبکه به جهت افت فشار وارده به شبکه شده و میزان آب بدون درآمد را افزایش می‌دهد.

پیشرفت 73 درصدی فاضلاب در شهر تهران

تاکنون بیش از ۴۱ درصد جمعیت پایتخت زیر پوشش طرح فاضلاب شهری قرار گرفته اند و متوسط وزنی طرح فاضلاب تهران به لحاظ پیشرفت ۷۳ درصد است. برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای این طرح ۹ هزار کیلومتر است و تاکنون ۸۸ درصد عملیات لوله‌گذاری این طرح با موفقیت انجام شده است.

این پروژه بزرگ در بخش احداث تصفیه‌خانه 56 درصد پیشرفت داشته و در بخش اجرای تونل و خطوط اصلی نزدیک به ۱۹۰ کیلومتر تونل در شهر تهران اجرا شده که معادل ۹۰ درصد پیشرفت در این طرح است.

با تکمیل تونل فاضلاب‌روی غرب تهران و با هدف تامین دبی تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران (فیروزبهرام)، امسال نصب گسترده انشعاب فاضلاب در مناطق 9، 2 و 5 شهرداری تهران آغاز شد تا ساکنان غرب پایتخت از امکانات این پروژه زیست‌محیطی بهره‌مند شوند.

منبع خبر: tpww.ir
5/5 - (1 امتیاز)

تصاویر

بحران-آب-مدیریت-تقاضا-مدیریت-مصرف-آب-و-فاضلاب

اخبار مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبور از بحران آب با اجرای سیاست‌های مدیریت تقاضا